Jókai Mór A Nagyenyedi Két Fűzfa

miért-volt-szükség-a-duna-szabályozására
  1. Jókai Mór: A nagyenyedi két fűzfa | bookline
  2. Jókai Mór - A nagyenyedi két fűzfa | doksi.net
  3. A nagyenyedi két fűzfa (elbeszélés) – Wikipédia
  4. Tartalom

Idő múltával József szerelmes lett a kisasszonyba, levelet is csempészett be hozzá, de a lány megmutatta a verset az édesapjának, aki rápirított a költőre. A labancok száz darab vágómarhát, ötven mázsa szalonnát, ezer kenyeret, tizenkét bendő túrót és kétszáz akó bort követeltek a várostól. A nagyenyediek nagy nehezen összeszedték a kívánt mennyiséget, szekerekre is rakták, de útközben Balika a kurucaival elragadta tőlük az egész szállítmányt. A lakosság a labancok jöttének hírére hirtelen elhagyta a házait, az értékeit elásta, az asszonyokat, gyermekeket, öregeket felküldték a hegyekbe az erdők közé. A hajadon leányokat a református templomba gyűjtötték össze, a fegyverfogható férfiak pedig itt, a templom udvarán táboroztak le. A kollégium diákjai kardokkal és kopjákkal fegyverkeztek fel, és kérték a professzoraikat, hogy a labancok ellen vezessék őket. Szabó Gerzson uram azonban megtiltotta a diákoknak, hogy fegyvert fogjanak, a professzor a nemes város békés alkudozásaiban bízott. A fegyvereket elszedték a diákoktól de azok másnap korán reggel kimentek a Maros partjára, ott jó friss fűzfákról vágtak maguknak egy-egy husángot, és azokat a tógájuk alá rejtve, észrevétlenül beszállították a kollégiumba, és elrejtették a faraktárba.

Jókai Mór: A nagyenyedi két fűzfa | bookline

A dézsmáló kuruc vezér, Balika a közeli Torda-hasadék egyik barlangjában vert tanyát. A két labanc főnököt Trajtzigfritzignek és Bórembukknak hívták. E nemes urak közül, hol ez, hol az járt rabolni, fosztogatni a békés enyediekhez. A nagyenyedi kollégiumnak híre volt. Amint felnőttek a környékbeli fiúk, s tanulásra adták fejüket, jelentkeztek kollégistának. A kollégiumban szigorú törvények uralkodnak. Két ifjú, Zetelaky József és Karassiay Áron a kollégium rektorprofesszorának kedvencei. Tipikusan férfi kollégium, ahova lány nem léphetett be, így a fiúk csak a tanulásnak élnek, a szerelem, mint olyan ki van zárva. Az egyedüli lány, akiben gyönyörködhetnek nap mint nap, Tordai Szabó Gerzson, a rektorprofesszor lánya. József szerelmes is lesz a lányba, s verset is ír neki. A kuruc-labanc nép csak fosztogatja Enyedet, s ezt már a diákok sem nézik jó szemmel. Elhatározzák, hogy óra helyett inkább segítenek az enyedieknek kiállni a fosztogató nép ellen, hiszen már alig maradt élelem a falusi emberek számára.

A nagyenyediek szekereken szállították a főbíró vezetésével a labanc által követelt ételt és bort, de útközben Balika a kurucaival elragadta tőlük az egész szállítmányt. József gyakran nézte a fizikai szertárból távcsövön Klárikát a kertben. Egyszer szerelmes verset írt a lányhoz, éjszaka a kollégiumi ablakból egy hosszú kötélen lemászott, a költeményt elrejtette a rózsák közé. Ám a kisasszony másnap megmutatta a "versezetet" az édesapjának, aki négyszemközt rápirított a költőre. A várost nagy veszedelem fenyegette, mivel Trajtzigfritzig főkapitány nem kapta meg a követelt sarcot. A labancvezér követeket küldött, akik megtorlással fenyegették meg a város elöljáróit. A lakosságot értesítették a labancok fenyegetéséről, a vészállapot miatt az emberek elrejtették értékeiket. A kollégium diákjai kardokkal és kopjákkal fegyverkeztek fel, és kérték a rektorukat, hogy a labancok ellen vezesse őket. Szabó Gerzson azonban megtiltotta a diákoknak, hogy fegyvert fogjanak. A professzor a nemes város békés alkudozásaiban bízott, a fegyvereket összeszedték és elzárták.

Jókai Mór - A nagyenyedi két fűzfa | doksi.net

És mégis mozog a Föld!

A nagyenyedi két fűzfa (elbeszélés) – Wikipédia

A nagyenyedi két fűzfa magyar televíziós film József és Klárika Rendező Bán Róbert Alapmű Jókai Mór: A nagyenyedi két fűzfa Forgatókönyvíró Bán Róbert Dramaturg Békés József Főszerepben Józsa Imre Sinkovits-Vitay András Málnai Zsuzsa Zene Palásti Pál (összeállította) Operatőr Szalai András Vágó Karátsony Gabriella Hangmérnök Gergely András Jelmeztervező Kemenes Fanni Díszlettervező Gyürky András Gyártásvezető Merza Marcell Gyártás Gyártó Magyar Televízió Ország Magyarország Nyelv magyar Játékidő 78 perc Forgalmazás Bemutató 1979. április 16. Korhatár 12 További információk IMDb NAVA A nagyenyedi két fűzfa Jókai Mór elbeszéléséből 1979 -ban készült magyar tévéfilm. A film a Mafilm műtermeiben készült, egyes jeleneteit Kőszegen forgatták. [1] A történelmi valóság [ szerkesztés] 1704 virágvasárnapján Rabutin tábornok parancsára Tiege ezredes elpusztította Enyedet, s vele együtt a kollégiumot is. A polgárság nagy része, beleértve a diákokat, az Őrhegyre és a környékbeli erdőkbe menekült. A kollégium diákjai és a városbeli férfiak megtámadták a rablás után visszavonuló osztrák sereget.

Tartalom

jókai mór a nagyenyedi két fűzfa
  1. Jókai Mór: A nagyenyedi két fűzfa | bookline
  2. Az úr sötét anyagai sorozat 2 évad
  3. Barbie játékok ingyen lányoknak fodrászos
  4. Ezen múlik, megkapjuk-e időben a védettségi igazolványt - HáziPatika
  5. Dr szalai györgy fül orr gégész alaegerszeg
  6. Eladó használt tornado elektromos kerékpár
  7. Turul török élelmiszer és hs bolt pdf
  8. Poirot: Gyilkoss�g az Orient expresszen
  9. Szent istván egyetem gazdaság és társadalomtudományi kar

A diákok éjszaka kiszöktek a kollégiumból, és a Maros partján friss fűzfákról vágtak maguknak egy-egy husángot. A lakosság elhagyta a várost: az asszonyok, gyermekek, öregek a hegyekbe az erdők közé menekültek. A hajadon leányok a református templomba vonultak. Az enyedi főbíró és a rektorprofesszor ment deputációba, ám a martalóchad parancsnokának újabb követelésével tértek haza. A lakosság a béke ígéretére visszatért a házaiba, és hozzáláttak a labancok követeléseinek teljesítéséhez: sütöttek, főztek, kenyeret dagasztottak, csizmát varrtak. A lányok azonban azt kérték a tanácstól, hogy továbbra is a templomban maradhassanak. Éjszaka Klárika felriadt álmából, hangokat hallván felment a templomtoronyba. Onnan látta meg, hogy a labancok orozva közeledtek a város felé, ezért megkondította a súlyos vészharangot, hogy figyelmeztesse az enyedieket. Mire a labancok a városba értek, ismét üresen találtak minden házat. Trajtzigfritzig ekkor parancsot adott, hogy tizenkét helyen fel kell gyújtani a várost.

A nagyenyedi két fűzfa Az elbeszélés első közlése Szerző Jókai Mór Ország Magyarország Nyelv magyar Téma Magyar irodalom Műfaj beszély, elbeszélés Kapcsolódó film A nagyenyedi két fűzfa Kiadás Kiadás dátuma 1854 Magyar kiadó Délibáb Média típusa könyv Oldalak száma 35 (önálló kiadás) Külső hivatkozások A könyv a MEK-ben A nagyenyedi két fűzfa Jókai Mór 1853-ban írt elbeszélése. A "beszélyt" a Délibáb című szépirodalmi hetilap adta ki először, másodszor 1854-ben, az Erdélyi képek című novellagyűjteményben jelent meg. Az elbeszélés önálló kiadásban először a Magyar Könyvtár című sorozatban jelent meg Lampel Róbert kiadásában. Történelmi előzmény [ szerkesztés] Az elbeszélésnek valós történelmi esemény az alapja: a Rákóczi-szabadságharc idején Nagyenyedet támadás érte, és a kollégium tanulói is részt vettek a küzdelemben. [1] A történetben a kuruc-labanc ellentét a háttérben marad, Jókai mindkét felet martalócként ábrázolja. A közép­pontban a fosztogató hadak és a békés polgárok ellentéte áll.

  1. Öltések közt az idő 2 évad online

junglebook-7777.com, 2024 | Sitemap