Mikor Esik Le A Köldökcsonk, A KöLdöKcsonk áPoláSa | Brendon BabaáRuháZak

dungeons-and-dragons-társasjáték-ár

Miután a köldökzsinór elhal, az orvos az anyát és gyereket összekapcsoló, 50-60 centi hosszú köldökzsinórt két ponton – általában a baba hasától 2-4 centire és onnan egy tenyérnyire – elszorítja, majd ő vagy a büszke és bátor apa egy határozott mozdulattal e két pont között elvágja. Aki attól tartana, hogy ez fájdalommal jár, azt megnyugtathatjuk: sem az anyának, sem a babának nem okoz problémát. Ami a baba pocakjából ezek után a köldökzsinórból maradt, azt nevezzük köldökcsonknak. Ez tulajdonképpen nyílt seb, nyitott kapu a különféle kórokozók számára, ezért teljes leszáradásáig alapos kezelés igényel. A köldökcsonktól a kicsi általában 1-2 hét alatt megszabadul, ám előfordulhat, hogy ennél ragaszkodóbbnak bizonyul – nálunk a 21. napon esett le -, de ez sem probléma. A kezeléshez sok mindenre nem lesz szükség: csak gyógyszertári, 70% alkohol (hivatalos nevén spiritus salicilatus) és sebhintőpor (spars hexachloropheni) szükségeltetik hozzá, de az utóbbihoz sem ragaszkodik manapság minden gyermekorvos.

Mikor válik le a köldökcsonk?

A köldökzsinór elvágása és a gyógyulás folyamata. Hogyan ápold a köldökcsonkot? Mire figyelj pelenkázás és fürdetés közben? Mikor fordulj orvoshoz? A köldökzsinór elvágása után maradt köldökcsonk pár nap alatt elszárad és leesik. Amíg ez nem történik meg, mint minden más sebnél, itt is fennáll a fertőzés veszélye. A cikkben szó lesz a köldökzsinór szerepéről és az elvágás folyamatáról, megtalálod a köldökcsonk ápolására vonatkozó hagyományos és újabb ajánlásokat, illetve azt is, hogy mire figyelj fürdetés és pelenkázás közben. Mi a szerepe a köldökzsinórnak? A magzati fejlődés során a magzatot és a méhlepényt összekötő köldökzsinórnak rendkívül fontos szerepe van. Ez az úgynevezett magzati mellékszerv felel a baba oxigén- és tápanyagellátásáért. A születéskor 35-80 cm közötti hosszúságú, szürkés színű csatornában két artéria és egy véna fut, melyet egy védelmező, kocsonyás réteg ölel körül. Az artériák felelnek az oxigéndús, tápanyagokkal teli vér szállításáért, a vénák pedig elvezetik az elhasználódott, oxigénszegény vért.

Tervezgetjük a szülést, hogy az apa majd bent lesz, fogja a kezünket, átvágja a köldökzsinórt. Mint a filmekben. Nagyon idilli. Aztán ha arra gondolunk, hogy a pici köldökével milyen teendőink lesznek, többünket elfog a kétségbeesés. Etetés, büfiztetés, popsitörlés, pelenkázás – mind a babagondozás velejárói. De a köldök kezelésétől nagyon sok anyuka előre retteg. Egyáltalán nem kell. Miért? A köldökzsinór magzati életben kulcsszerepet tölt be. Rajta keresztül táplálja az anyai méhlepény a picit és ürülnek a salakanyagok vissza. A megszületés után, bár pár percig még hasznos a pulzáció fenntartása, a köldökzsinór átvágására kerül sor. Pszichológiai megközelítésből az anya és gyermek különválásának első, látványos momentuma. Élettani szempontból pedig arról van szó, az újszülött a későbbiekben a saját légzésén és anyagcseréjén keresztül fogja fenntartani életfunkcióit. A méhlepényre nincs szükség a továbbiakban. Köldökcsonk Néhány milliméteres nyílás, hézag, aminek pár nap alatt hegesedve el kell tűnnie.

mikor esik le a köldökcsonk 6

Ennyi idő alatt esik le a köldökcsonk

Nyugodtan meg lehet fogni a csonkot, meg kell emelni és minden oldalról kitörölni, ami összegyűlt. Benedvesített textilpelenka csücskével, összehajtogatott gézlap sarkával, fültisztító pálcikával. Mindegy. Amivel ügyesebben megy. Esetleg kevés vérzés is lehet, nem baj, nem kóros. A következő lépés vitatott. Vannak, akik a gyógyszertári alkoholt pártolják, azzal kell kitörölni a köldök alapját. Szárítja a sebeket ugyanis, segíti a gyógyulást. Mások egy speciális hintőport (hexachlorophen-es) javasolnak, melynek sebgyógyító hatása van. Az ellenérvek a következők: az alkohol csupán szárít, nem gyógyít; illetve a hintőpor a csonk nedvével keveredve nem engedi lélegezni a baba bőrét, ezért lassítja a gyógyulást. Akár alkohol, akár hintőpor, a lényeg, hogy jusson belőle a köldök minden részére. A csonkot megemelve alul, fölül, és mindkét oldalon – járjuk körbe, ne tudjon kórokozó sehol megbújni. Ezt a műveletet naponta többször érdemes végigcsinálni. Szinte pelenkázásonként. A csonk leesésével nem biztos, hogy a köldök tökéletesen be is gyógyult, ezért még pár napig oda kell figyelni.

2010. 14:47 Hasznos számodra ez a válasz? 8/11 anonim válasza: Mi is használtunk, 3 kisebb csomaggal vettem, és megbeszéltem a bababoltossal, hogyha valamelyik megmarad visszaveszi. 10 nap után esett le a csonk, egy csomag pelus megmaradt, és vettem eggyel nagyobbat. Problémamentes szülést kívánok:) 2010. 15:23 Hasznos számodra ez a válasz? 9/11 anonim válasza: A pelus attól is függ, hogy mekkora súllyal születik a pici. Az én három gyerkőcöm mind 4 kg fölötti súllyal jöttek világra, csak az elsőnek vettem 1-es pelust, a többieknél már tapasztaltan a kettessel kezdtem. A köldökcsonkja a két kisebbemnek a 10. napon esett le (ez a nagykönyvnek kb. megfelel), viszont a legnagyobbam nem olvasta azt a bizonyos könyvet, mert bizony 7 hétig! (november 8. -tól dec. 31-ig) tartotta a köldökcsonk magát. Egyébként a dokink praxisában nem mi vagyunk a csúcstartók. Ismerek egy kisfiút, akinek 2 hónaposan esett le a köldökcsonkja, és kizárt, hogy addig újszülöttpelust használtak volna. 15:53 Hasznos számodra ez a válasz?

Bár bizarr látvány, az ápolása a babának egyáltalán nem fáj, ezért bátran végezzük! Míg a csonk fent van tehát, addig naponta többször, majd a teljes gyógyulásig (kb. 3 – 4 hetes életkor) naponta 1 – 2 alkalommal. Néhány szó a köldöksérvről Egyes statisztikai adatok szerint a csecsemők 4-8% - ánál fordul elő köldöksérv, ami tulajdonképpen a heg elégtelensége. A köldökgyűrű nem záródik rendesen, minek következtében ujjbegynyi kidudorodás látható, mely síráskor, erőlködéskor fokozódik, feszesebb lesz. Megnyomva érezhető is a köldökgyűrű. Bár a sérv rémisztő dolog, szerencsére a csecsemőkori köldöksérv jobb természetű. Ritkán záródik ki, még ha nagybabnyi méretű se okoz panaszt. Nagyon hasznos, ha a pici sokat mászik, erősödik a hasfal, ennek köszönhetően a legtöbb sérv meg is szűnik. Ha nem, óvodás korban egy kisebb beavatkozásra kerül sor, azaz műtéttel zárják ezt a részt.

Köldökcsonk a babáknál mikor esik le?

Ez a köldökzsinór záródása. A szülőszobán az átvágás után rákerül egy csat, amit még a szülészeti intézményben levesznek a hazabocsájtás előtt. Marad a csonk, amely gyakorlatilag nyílt seb, egy fertőzéskapu, melyet otthon gondosan ápolni kell. A csonk kb. 7-10 napos életkorban szárad és esik le, ennyi időről lesz szó. Nem kóros, ha előbb, vagy valamivel később (akár 21 naposan) következik ez be. Senki ne aggódjon emiatt! Választhatunk ún. újszülött pelenkát is, melynek a kiképzése maga olyan, hogy nem borítja a köldökcsonkot, de megfelelő az is, ha az egyébként használatos pelenka felső szélét lehajtjuk, úgy csomagoljuk be a babát. A lényeg, hogy ne fedjük be ezt a részt. Tartsuk szárazon a csonkot! A fürdéskor igyekezzünk kerülni a has ezen területét. Nem baj, ha pár csepp víz véletlenül ráfröccsen, de áznia nem szabad a köldöknek. Semmiképp ne ragasszuk le a köldököt! A száraz csonk nem tartalmaz érző idegvégződéseket. A babának biztosan nem fog fájni az ápolás egyik mozzanata sem! Előbb tisztítsuk meg a köldököt a képződött váladéktól.

Rendszeresen cseréljük a baba pelenkáját. Ha nem hagyjuk a pelenkát nagyon átnedvesedni, ezzel csökkentjük annak esélyét, hogy a pisi a köldökzsinórcsonk környékére jutva azt feláztatja, ezzel egyben fertőzés veszélyének is kitéve a babát. Hagyjuk, hogy a csonk magától essen le. Azaz ne erőltessük, ne piszkáljuk, ne húzogassuk vagy dörzsöljük. Mikor kezdjünk aggódni? Nos, most jön a téma "ijesztgetős" része. Ahogy az elején is írtam, a vérzés legtöbbször semmilyen aggodalomra nem ad okot. Figyeljünk rá a baba ápolása során, és a vérzés rövid idő alatt magától is megszűnik. De meg kell mutatni a babát a gyermekorvosnak, ha a vérzés bőségesebb, gyakran ismétlődik vagy nehezen szűnik a köldökzsinórcsonk környékéről genny (sűrű sárgás vagy zöldes váladék) ürül a csonk körüli bőr kipirosodott és meleg tapintatú a baba lázas, elesett állapotú, nyűgös a köldökzsinórcsonk vagy a körülötte lévő bőr érintésre érzékeny, a baba számára szemmel láthatóan fájdalmas. Ezt jegyezd meg! A köldökzsinórcsonk általában 10-14 nap alatt esik le, de az átlagtól mindkét irányban lehetnek eltérések.

köszönöm!

3hétig kezeltűk alkohollal, semmi nem történt. Majd a kórházba benzint javasoltak, és 2 nap alatt leesett. 4 hetes baba anyukája 2008. 19:25 Hasznos számodra ez a válasz? Kapcsolódó kérdések:

  1. Dr mike attila ügyvédi iroda 3
  2. Dr papp zsolt mohács magánrendelés center
  3. Mikor esik le a köldökcsonk youtube
  4. Mikor esik le a köldökcsonk 1
  5. Mikor esik le a köldökcsonk pdf
  6. Drága örökösök 3 évad online
  7. Mikor esik le a köldökcsonk e
  8. Ügyintézés - Családtámogatás
  9. Anyák napi ajándékkészítés az óvodában
  10. Mikor esik le a köldökcsonk 2018
  11. Redmi note 7 használati utasítás online

junglebook-7777.com, 2024 | Sitemap